30 Ekim Saat Güncellemesi

Merhabalar,

Kış Saati Uygulaması‘na Türkiye bu yıldan itibaren geçmeyecek. Resmi Gazete’de yayınlanan karar çerçevesinde bu yıldan itibaren Türkiye Yaz Saati uygulamasını yıl boyu sürdürecek. Türkiye’deki tüm kesimleri etkileyecek olan bu düzenleme, en çok telekomünikasyon sektörünü etkileyecek. Bundan hareketle Kış Saati Uygulaması 2016 ile ilgili olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘ndan (BTK) internet servis sağlayıcılarına ve operatörlere kritik uyarı geldi.

Bildiğiniz gibi bu yıl kış saati uygulamasına geçmiyoruz, yani saatlerimizi bir saat geri almıyoruz ve bu nedenle mevcut işletim sistemlerimizde bir takım değişiklikler yapmamız gerekiyor. Özetle ’30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren sistem saatlerinin bir saat geri alınması’ uygulaması artık kalktı. Ancak mevcut sistemlerimiz hala bu uygulamanın geçerli olduğunu düşünüyor ve bu tarih gelince otomatik olarak saati bir saat geri alacaktır. Bizim amacımız ise bunun önüne geçme, yani saatlerimiz değişmesin. Bunun için en kolay çözüm tabi ki işletim sistemlerine uygulanacak bir yama ile bunu düzeltmek.

Bu yama saat dilimini UTC+03:00 İstanbul olarak ayarlıyor.Script test edilmiştir.Yalnız Windows 7 ve üzeri işletim sistemlerinde Serverlar dahil çalışmaktadır.Windows Xp için isteyenler bana özelden ulaşsın.

Microsoft tarafından bunula ilgili güncellemeler yayınlanmıştır.Uğraşmak istemeyenler aşağıdaki işlemi yapabilirler.

Aşağıdaki linkten önce dosyayı indirin.

Saat-Düzenlemesi

Daha sonra indirdiğiniz dosyayı rardan çıkarttıktan sonra üzerinde sağ tuşla tıklayıp Yönetici(Administrator) olarak çalıştırı tıklayınız.

Hepsi bu kadar. 🙂

Not:Abdulkadir Sivri’den alıntılar vardır.

Başka makalede görüşmek üzere…

 

Ayrıca kontrol

0x80072f8f Hatası

Merhabalar, Bilgisayarınızda güncelleme,aktivasyon yada benzeri bir işlem yaparken eğer 0x80072f8f   hatası alıyorsanız bilgisayarın saatini ve tarihini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir